כותרת דפי מזכרת

שער מזכרת חדש באתר מזכרת עכשיו מה שהיה שער המוזיאון

 

תרומת ח"י רוטל

 

סגולה אפשר היה לחשוב שכבר שנים רבות שאין משתמשים במידה הזאת. ובכן משתמשים בה בתחום ה"סגולות". את המודעה שמשמאל צילמתי בירושלים, לא רחוק ממאה שערים, במאי 2005.

חיפוש מהיר ברשת העלה כתבה שהתפרסמה במוסף "השבוע" של "הצופה", כנראה בדצמבר 2004. הנה קטע ממנה:

"כאשר פירסמתי ב"הצופה" במדור זה לפני מספר שנים את סגולת ח"י רוטל יין לכבוד רבי שמעון בר-יוחאי, זכיתי לכמה מאמרי לעג.
"לא נפגעתי כי כבר אז הכרתי רבים מאוד שנושעו בשידוכים ובבנים בזכות סגולה זו. בימים אלה כאשר נוכחתי במעמד ברית מילה של בן משפחה, שאביו מוכר לרבים, והוא בעל תפיסת עולם הרחוקה מסגולות, הוא סיפר לכל באי השמחה כי אשתו הרתה לאחר שחייב עצמו בח"י רוטל, וכי עשה זאת לאחר שאחיו "הליטאי" אישר באוזניו שיש רגליים לסגולה. לידידיי רה"כ ורא"ר מאות רבות של מקרים על הצלחתה של הסגולה הזאת, תהיה הסיבה אשר תהיה."

וקטעים מהתגובות על הכתבה:

"גם אנחנו נושענו" ...

"מקור סגולת ה``חי רוטל``
"המקור מופיע בכמה ספרים וביניהם בספר ``טעמי המנהגים`` עמוד רס``ג ציטוט מהספר: ``קבלה בידי אנשי ארץ הקודש סגולה לחשוכי בנים רח``ל לנדב ח``י רוטל משקה על ציון התנא האלוקי רבי שמעון בר יוחאי זכותו תגן עלינו ויפקדם בישועה במהרה``
"ושמעתי את המקור הזה משכנה שלא היו לה ילדים 17 שנה ונושעה לאחר 9 חודשים שעשתה את הסגולה במירון ע``י ארגון ה..."

ח"י (18 בגימטריה) הוא מספר מאגי ידוע ביהדות, בגלל משמעות הגימטריה שלו. מקובל מאד לתרום, כשתורמים למטרה כלשהי, ח"י משהו. המעניין הוא שבסגולה המסויימת הזאת, מידת הרוטל נשמרה כחלק מהותי של הסגולה.

עשיית הסגולה הזאת נעשתה, ככל הנראה, למעשה מקובל ונפוץ, והפכה לעסק. מיד אחרי ל"ג בעומר האחרון דנה, התקשורת ברשת, במעשה שהיה בהילולה במירון - חלוקת משקאות שזמן שיווקם עבר ושמקורם וכשרותם מפוקפקים, ובאפשרות של הונאה בתרומות ל"חי רוטל". הנה שני קטעים קצרים מתוך דיון ארוך:

"כשאני תורם לרכישת ח"י רוטל, אני לא מתכוון שיקנו בכספי משהו שיזיק לבריאותם של אנשים..."

והתגובה:

"... בכסף של החי ראטל הם מחלקים מיץ ענבים בבקבוקים מיוחדים עם תווית של חי רוטל כל השאר זה שתייה שהם מחלקים לבאים ללא כל קשר לחי ראטל היות וכל השתייה הזו היא לא "משקה"... אז ניתן לאמר שעליהם לעמוד לדין על שהם משקים בשתייה לא ראויה ושהם לא הכנסת אורחים. בחי ראטל הם לא רמאים... "

הנה הצצנו לעסקי הסגולות. הידד לרשת!

 

שינוי אחרון 2005-06-20, תיקון 2008-04-08