כותרת דפי המוזיאון

שער המוזיאון חדש באתר פעילות מודרכת תוכנית האירועים בניין המוזיאון מוצג הפרוייקטים של המוזיאון שער מזכרת

 

מוצג: שתי חשבוניות

 

בפינה המוקדשת לבית הספר במזכרת בתיה, מוצגות שתי חשבוניות. אלה חשבוניות מהדגם הרוסי, ולכן אפשר לשער שהגיעו למושבה יחד עם אחד העולים מרוסיה, אולי עם ראשוני המושבה. מעבר לכך ההיסטוריה שלהן איננה ידועה.

בבית הספר במזכרת בתיה, לפחות אחרי מלחמת העולם הראשונה, לא למדו באופן רציני את השימוש בחשבוניה ככלי עזר לחישוב, כפי שהיה מקובל ברוסיה. אולי נעזרו בחשבוניה כמכשיר הדגמה ללימוד המספרים וראשית החשבון בגן או בכיתות הנמוכות.

 

חשבוניה רוסית, 'סשוטי' זו חשבוניה רוסית אופיינית.

חשבוניה זו איננה צעצוע לילדים - בחשבוניות כאלה השתמשו בחנות ובבנק לחישובים כספיים, לא רק לחיבור וחיסור אלא גם לכפל וחילוק. אפשר לראות את איכותה בתשליבים היפים של המסגרת, בפינות המעוגלות, בעיטור החריצים, ובהגבהת החלק העליון לנוחות השימוש (בתצלום - משמאל, כי היא מונחת על צידה).

השורות של ארבעה חרוזים אופייניות לדגם הרוסי. בשורת הארבעה שבין שורות העשרה, מחשבים ברבעי רובל, והיא מסמנת את מקום הנקודה העשרונית לחישובים עשרוניים. בשורת הארבעה הקיצונית היו מחשבים רבעי קופיקה (כנראה שהיו מטבעות כאלה).

 

חשבוניה רוסית לתלמידים וזו חשבוניית בית ספר.

בחשבונייה לתלמידים ישנן פחות שורות חרוזים, וכרגיל היא עשויה באופן פשוט וגס יותר. יתכן שהקנים המעוקמים והחרוז החסר מעידים על ההתעללות שעברה בידי התלמידים.

 

רוכל החשבוניות, סנט פטרסבורג, 1860 התצלום הזה - שאיננו נמצא במוזיאון - מדגים את השימוש העממי הנרחב בחשבוניות ברוסיה: נער מוכר חשבוניות ברחוב, סנט פטרסבורג, 1860 בקירוב.

זה תצלום ידוע של הצלם הסקוטי וויליאם קאריק (William Carrick), מאוסף הגלריות הלאומיות של סקוטלנד, אדינבורג . לקאריק היתה, בתקופה ההיא, חנות צילום בסנט פטרסבורג, והוא הרבה לצלם רוכלים ואחרים כדי לספק את הסקרנות האנגלית לגבי התושבים העממיים בארצות רחוקות. התצלום קטן, 5.7X9.4 ס"מ, גודל שנקרא "כרטיס ביקור" (carte de visite). ההתלהבות הציבורית מהצילום, שהיה עדיין חדש (התגלה לציבור ב- 1839), הביאה אנשים רבים לקנות תצלומים שהראו מציאות רחוקה. רבים יכולים היו להרשות לעצמם לקנות תצלומים בגודל זה, והם הופצו בעשרות ומאות עותקים.

שימו-נא לב למבנה האופיני של החשבונית הרוסית, שישנן בו, בנוסף לשורות של עשרה חרוזים, שתי שורות של ארבעה חרוזים. שתי החשבוניות שבידי הרוכל אינן זהות. בחשבוניה שבידו הימנית בס"ה 11 שורות חרוזים, ובזו שבשמאלית רק 10. לחשבונית השמאלית יש גב מעץ, ואילו לימנית אין. שימו-נא לב גם לקימור של קני החרוזים שרואים בחשבונית שביד הימנית. הקימור עוזר, בחשבוניה מונחת על משטח אופקי, לייצב את החרוזים במקומם.

 

עוד על חשבוניות

מוצגים נוספים באתר:

פעמון המושבה
מכונת התפירה של רבקה ונעמי

 

הועלה לאתר 2005-11-19
שינוי אחרון 2013-04-01