כותרת דפי מזכרת

שער המוזיאון חדש באתר הדרכה ופעילויות תוכנית האירועים בניין המוזיאון מוצג הפרוייקטים של המוזיאון שער מזכרת

 

מוזיאון המושבה

הכניסה למוזיאון. משמאל לפתח - תבליט המחרשה. המחרשה היא הסמל האמיתי של מזכרת.

 

מוזיאון המושבה ע"ש ערן שמיר

במזכרת בתיה

מוזיאון לתולדות המושבה והישוב בא"י

 

*** הודעות המוזיאון ***

מוצג מיוחד: ציר-דלת של רפת, מעשה נפח, שנת 1890 בקירוב.

*** ***

 

הכתובת:

תבליט המחרשה רח' רוטשילד מס' 40, מזכרת-בתיה (מיקוד 76804)
טל' 08-9349525, פקס 08-9348345

זמני הפתיחה הרגילים:

ימי חול, א-ה: 0800-1330
יום ב: גם אחר הצהרים 1600-1800
יום ו: 0800-1200
שבת: 0930-1330 (כדאי לוודא מראש שהמוזיאון פתוח)

חגים וערבי חג: לרוב ישנה תוכנית פתיחה מיוחדת לכל חג - כדאי לברר מראש
(בשבתות וחגים המוזיאון מופעל ע"י מתנדבים ממועדון רוטרי המקומי)

דמי הכניסה:

10 ש"ח למבוגר. 7 ש"ח לילדים, חיילים, גמלאים, ולמבקר בקבוצה (ללא הדרכה).

הדרכה וביקורי קבוצות:

אפשר לקבל הדרכה (בתשלום) במוזיאון ובסיור באתרי המושבה. תוכנית הסיור, ההדרכה והפעילות מותאמים לגיל המבקרים, ואפשר להתאים לתחומי התעניינותם. אפשר להזמין הדרכה באנגלית. לקבוצות, אפשרית גמישות בשעות הביקור. הדרכה, פעילויות וביקורי קבוצות יש לתאם מראש בטלפון.

סיורי יום ששי במוזיאון:

כל יום ששי ראשון בחודש יתקיים סיור מודרך במוזיאון ובאתרים ההיסטוריים של המושבה. הסיור הראשון - ביום ו 2 בנובמבר 2007. הסיור כולל שאיבת מים באנטיליה של הבאר הראשונה, וביקור בתערוכה (אם מתקיימת) בבית משק הברון. משך הסיור כשעתיים. הסיור נועד לבודדים, משפחות, וקבוצות קטנות (עד 7 אנשים). אין חובה , אבל רצוי, לברר פרטים ולהרשם מראש.

על המוזיאון:

המוזיאון, שנחנך בשנת 1987, נמצא באחד הבתים הישנים ביותר במושבה. הוא מספר על ראשיתה של המושבה מזכרת בתיה, הנמצאת בקרבת העיר רחובות. היא אחת מהראשונות במושבות העליה הראשונה. אחד עשר איכרים יהודים, שעלו מרוסיה, הקימו את המושבה ב- 1883, בעזרת הברון בנימין אדמונד דה רוטשילד מפריז, וקראו לה "עקרון" (הברון הוא שנתן לה, מאוחר יותר, את שמה היום, על שם אמו בתיה). כיום מזכרת בתיה היא עיירה יותר מאשר כפר, אבל רחובה הראשי עדיין משמר את אופיו הכפרי.

בתמונות, בחפצים ובתעודות, מוצגים במוזיאון סיפור הקמתה של המושבה, וחיי יום-יום בה אז. מוצגים כלים חקלאיים, כלי בית וכלי עבודה, צעצועים, חדר מגורים כפי שהיה בראשית המאה ה- 20, הלימוד בבית הספר, בית הכנסת הראשון, וחדר הבטחון על מתקניו. בסיור מודרך אפשר לבקר בבית ורפת מתקופת יסוד המושבה, בתצוגת כלים חקלאיים ישנים ברפת המשופצת (למרבה הצער - ללא נאמנות למקור), ובתצוגת כלי עבודה של מסגר-נפח המושבה במבנה חדש בחצר. במושבה אפשר לבקר בבית הכנסת המפואר, מ- 1928, מתנת הברון רוטשילד, בבית משק הברון, בבאר אנטיליה מזמן יסוד המושבה (רק הבאר. מבנה האנטיליה חדש, וכן מנגנון האנטיליה שהוחלף לאחרונה, ועכשיו אפשר להפעיל אותה), בבאר "מודרנית" מראשית המאה ה- 20, בחצרות אכרים ובתי ראשונים, באנדרטת המשוריין למזכרת השיירות אל ירושלים הנצורה, בגן הברון, ובבית העלמין הישן.

המוזיאון מיועד לתלמידים מכל גיל, לסיורים לימודיים, לטיולים מאורגנים של מבוגרים, ולביקורי בודדים, משפחות ותיירים. הביקור יכול לכלול, לקבוצות, משחקי הפעלה, סדנאות יצירה, סרט אור-קולי (גם למבקרים בודדים), סרטון על תפקיד היישוב בביטחון, והמחשה של העבר באמצעים מגוונים.

בנוסף:

תערוכות ואירועים רבים עומדים להיות מוצגים או להתקיים במוזיאון או בסביבתו.

הפרוייקטים של המוזיאון, בביצוע ובתכנון (דף זה התיישן מאד ויעודכן בקרוב), עוד יגדילו אותו, ויעשירו את תוכנו.

ובאחד ממגדלי בית המשק של הברון מוצגים דרך קבע הקולז'ים של ישראל לוי, שיצר גם את תבליט המחרשה בחזית המוזיאון. התערוכה פתוחה לקהל כל שבת ראשונה בחודש (הכללי), בשעות 1000-1230, או בתיאום מראש.

 

ליצירת קשר עם המוזיאון, ולתאום ביקורים בו, אנא השתמשו בטלפון, 08-9349525 (הקשר בדאר האלקטרוני עדיין איננו מספיק אמין ויציב).

לתגובות והצעות, או כל עניין בקשר לאתר זה, אנא כתבו אל עורך האתר.

להבהרת הקשר של אתר זה עם המוזיאון:

האתר איננו שייך למוזיאון. הוא מוקם ומוחזק בהתנדבות בתוך אתר "מזכרת" (שהוא - כמובהר בדף המדיניות - אתר בלתי תלוי). הוא "של" המוזיאון רק במובן זה שהוא מוקדש לנושאי המוזיאון, ומשתדל (לא תמיד בהצלחה) להציג את המידע העדכני ביותר על המוזיאון, כפי שנמסר ע"י המוזיאון. צוות המוזיאון איננו אחראי לתוכן אתר זה.

כותב דפים אלה היה שותף לתלונות וערר על היתר בניה שהמועצה המקומית קיבלה בזיוף ומירמה, והשתמשה בהיתר זה לבניית מבנה התצוגה החדש (שנזכר למעלה) שאסור היה לבנות באתר ההיסטורי (יש לציין כי הוועדה המקומית לתכנון ובניה היתה שותפה לכך - פרשה מעניינת לעצמה, במיוחד נוכח הצעת חוק התכנון והבניה החדש, והידיעות על שחיתות במוסדות התכנון בקשר לפרשת הולילנד. וועדת הערר, בהחלטה תמוהה, דחתה את הערר בנימוק פורמלי של איחור בהגשתו, בלי בירור ענייני של הפרשה).

בעקבות זאת הורה דהן, ראש המועצה המקומית כיום, שהמוזיאון ינתק את הקשר עם הכותב. המוזיאון אמנם שייך למועצה המקומית, אבל לא באופן אישי לדהן. היחס של דהן אל המוזיאון, כאילו הוא צריך לייצג את האינטרסים הפוליטיים האישיים שלו, אופייני לשרירות הלב שבה הוא מנהל את היישוב.

הוראת הניתוק, כמובן, די מגוחכת. מחוץ לחוסר המשמעות המעשית שלה, אם משהו יכול להנזק ע"י ההוראה, הרי זה רק המוזיאון. מי שרוצה להתרשם מהאופן שבו דהן "מטפח" את המוזיאון באופן כללי, יסתכל נא בדפים העלובים המוקדשים למוזיאון באתר המועצה המקומית ברשת.

 

שינוי אחרון 2010-05-21