כותרת דפי המוזיאון

שער המוזיאון תוכנית האירועים בניין המוזיאון מוצג הפרוייקטים של המוזיאון שער מזכרת

 

מוצג: פעמון המושבה

 

פעמון המושבה

 

בחזית המוזיאון, על עמוד ברזל בצורת האות A, תלוי פעמון המושבה הישן.

שני שימושים היו לפעמון: הפעמון צלצל בזמנים קבועים ביום, כדי להודיע את השעה, ולקרוא לחליבה ולתפילה - תפקיד חשוב בזמן ששעון היה חפץ יקר הנמצא בכיסים מעטים. והפעמון הזעיק את תושבי המושבה בשעת צורך, שריפה או התקפה.

כותב דוד נימן, בספר "בראשית ברוא", על הימים שלפני מלחמת העולם הראשונה:

"בימים ההם, בשעה שהיה מגיע רץ למושבה ומודיע על התקפה המאיימת על המושבה השכנה, מייד מצלצלים בפעמון שבמרכז המושבה, אות אזעקה להתאסף ולחוש לעזרת אחים נתונים בסכנה.

"... פעמים רבות צלצל הפעמון בעקרון לרוץ לעזרת גדרה או רחובות - והעקרונים נענו לקריאת האזעקה ורצו. "

על הפעמון כתובת: HILDA 1884, ועוד משהו שנראה כסיפרה 2 קטנה, צמודה לסיפרה 4 מימין. (השנה היא שנת היציקה של הפעמון, אבל מה משמעות השם "הילדה"? בית היציקה? דגם הפעמון? משהו אחר?) הברון שלח אותו אל המושבה מצרפת.

פעמונים דומים היו גם במושבות אחרות.

בהתחלה נתלה הפעמון על עמוד עץ בחזית בית הפקידות (כיום - המוזיאון). מאוחר יותר הקים עבורו הנפח והמסגר ראובן אשבל, בן המושבה, עמוד ברזל העשוי מקטעים של פסי רכבת, בצורת האות A. עמוד זה ניצב עד היום במקומו, כ- 50 מ' מערבית למוזיאון, צמוד לגדר בית מעברו השני של הרחוב, ליד המקום שהיתה בו, בעבר, תחנת אוטובוסים. לבסוף הוחזר משם אל חזית בית הפקידות לשעבר, ונתלה על עמוד חדש, עמודו כיום.

עדכון:
עמוד הפעמון שעשה אשבל עמד במקומו כמאה שנים, עד 20 בדצמבר 2007, י"א בטבת תשס"ח, כאשר ב"שיפוץ" רחוב רוטשילד עקרה המועצה המקומית את העמוד ההיסטורי של פעמון המושבה, והוא נעלם.

 

מקורות: היתה עקרון, חלון, לכו ונלכה.

 

שינוי אחרון 2008-01-20